Historia
Łęcze
Najwcześniejsza wzmianka o Łęczu pochodzi z 1214 roku, kiedy to książę pruski Warpada podarował miejscowość cystersowi Chrystianowi. Lokacji Łęcza dokonał 12 marca 1299 komtur elbląski Ludwig Schippen. W dokumencie z dnia 19 grudnia 1312 roku występuje proboszcz z Łęcza, jako świadek. Kościół parafialny wybudowano na początku XIV wieku.
Z początkiem XVI wieku należał do dekanatu Fromborskiego. W czasie reformacji przejęli go protestanci. W 1577 roku Gdańszczanie spalili Łęcze podczas wojny z królem Stefanem Batorym. W 1580-1630 roku osiedlili się tu kupcy angielscy. Wiele zniszczenia doznało Łęcze w 1807 roku od wojsk napoleońskich.
Średniowieczny kościół szachulcowy rozebrano w 1746 roku i wybudowano nowy stojący do dziś. Kościół jest w stylu barokowym, murowany z cegły, założony na planie wydłużonego prostokąta, salowy o wnętrzu przykrytym płaskim drewnianym stropem z wysokim dwuspadowym dachem. Do barokowej fasady w 1881 roku w miejsce dawnej drewnianej, dobudowano murowaną czworoboczną wieżę - dzwonnicę z zegarem, czterokondygnacjową zwieńczoną chełmem w kształcie ostrosłupa.
Próchnik
Do parafii Łęcze należy kilka miejscowości. Wśród nich jest Próchnik (obecnie Osiedle Elbląga). Próchnik jest wymieniony w materiałach historycznych w latach 1300-1303. Dokument pierwszej lokacji zaginął, druga lokacja odbyła się 1 czerwca 1360 roku, której dokonał komtur Ortolf Tiera. W Próchniku znajduje się kościół zbudowany koło 1360 roku. Na początku XVI wieku był on kościołem filialnym Parafii w Łęczu. Od reformacji do roku 1945 zajmowali go protestanci. Po drugiej wojnie światowej został oddany katolikom. Na uwagę zasługuje kamienna chrzcielnica z XIV wieku.
Suchacz
W parafii Łęcze nad samym Zalewem Wiślanym rozciąga się miejscowość Suchacz. Była tutaj cegielnia. Istniał również Ośrodek Wypoczynkowy. W okresie wakacji przebywała w Suchaczu spora liczba wczasowiczów. Znane były tzw. wczasy kolejowe. W trosce o ich dobro duchowe i okolicznych mieszkańców, w latach osiemdziesiątych XX-go wieku został Suchaczu wybudowany kościół filialny pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych. Dzieła budowy kościoła podjął się ówczesny Proboszcz ks. Stanisław Kutwiński SDB. Mieszkańcy Suchacza z wielkim zapałem włączyli się do budowy swojej świątyni. Na początku XXI wieku pan Stanisław Breś podjął się remontu kościoła.
Bardzo szeroko opisaną historię miejscowości należących do naszej Parafii (choć nie tylko) znajdziesz na stronie Historia Wysoczyzny Elbląskiej - polecamy.