Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, pragniemy przekazać wiernym istotne dane dotyczące statystyki osób zamieszkujących w parafii, życia sakramentalnego i sprawozdania z kolędy w 2025 roku.
Z danych Urzędu Skarbowego w Elblągu teren naszej parafii zamieszkuje 2 396 osób. To 3 osoby mniej niż w roku ubiegłym. Można powiedzieć, że jest to liczba porównywalna z rokiem ubiegłym. Parafia ma zobowiązania podatkowe wobec Urzędu Skarbowego, które płacone są od ilości wiernych i są opłacane co kwartał.
Gdy chodzi o dane dotyczące sakramentów świętych udzielonych w roku 2024: w parafii zostało ochrzczonych 3 dzieci a rok wcześniej 7. Do I Komunii Świętej przystąpiło 16 uczniów klas trzecich. Natomiast w 2023 ten sakrament przyjęło 17 osób. Sakrament bierzmowania, który był udzielony w naszym dekanacie w kościele w Tolkmicku przyjęło 8 osób, w tym roku o jego przyjęcie poza parafią wystąpiło 4 młodych ludzi. 2 pary zawarły sakrament małżeństwa. W roku 2023 była to 1 para. Zmarły w naszej wspólnocie parafialnej 22 osoby. W roku 2023 odnotowaliśmy 25 pogrzebów. Rozdaliśmy ok. 3000 Komunii Świętej. Nie odnotowaliśmy przypadków apostazji.
Analizując dane sakramentalne można powiedzieć, że w roku 2024 mniej było chrztów w porównaniu z rokiem ubiegłym. Do I Komunii Świętej przystąpiła porównywalna liczba dzieci. Ilość par przyjmujących sakrament małżeństwa nie zmieniła się.

Zauważana jest tendencja zmniejszania się przyrostu naturalnego i skutkiem tego jest spadek liczebności wiernych. Uwidacznia się z jednej strony mniejsza ilość osób młodych podejmujących decyzję zawarcia sakramentu małżeństwa i założenie własnej rodziny. Istnieje problem niezgłaszania zameldowania w miejscu zamieszkania. Z drugiej strony dostrzegamy także problem związków niesakramentalnych z przeszkodami i bez przeszkód, z którejkolwiek strony. W tym względzie pozostaje modlitwa, dialog z tymi osobami i oczekiwanie na ich wolną decyzje.
Młodzież z naszej parafii, która przyjmuje sakrament dojrzałości chrześcijańskiej waha się do kilku osób rocznie.
Zmniejszyła się nieznacznie ilość zgonów w parafii. To cieszy, ale nie możemy zapomnieć o zaproponowaniu chorym, cierpiącym lub podeszłym wiekiem naszym najbliższym posługi sakramentalnej księdza. Jedynie niewielka liczba osób przed śmiercią otrzymała należną im opiekę duchową.
Podczas wizyty duszpasterskiej w 2025 roku zapukaliśmy do 678 drzwi. Przyjęto kapłana w 678 rodzinach. Wynosi to 64%. Ilość osób nieobecnych wyniosła 181. Zatem procent nieobecnych na kolędzie wyniósł 26,7% ogółu. Wyraźnie odmówiło przyjęcia kapłana z wizytą duszpasterską 63 osoby. W sumie to wielkość 9,3%. Od strony finansowej podczas kolędy zebraliśmy ofiary w kwocie 29 740 zł. i 50 euro.
Na terenie parafii mieszkają Świadkowie Jehowy (6 rodzin). Jest obecnych kilka rodzin z odłamów protestanckich.
Analizując dane kolędowe to zauważamy kilka problemów duszpasterskich.
Po pierwsze, osoby, które przyjęły kapłana po kolędzie nie zawsze uczestniczą we Mszach Świętych. W niedzielę i w święta nakazane uczestniczy ok. 200-250 osób, nie licząc osób chorych i nie mogących dojechać do kościołów. Biorąc pod uwagę wiernych uczestniczących w Mszach odprawianych w tygodniu to ich liczba waha się od kilku do kilkunastu osób. Istnieje zatem potrzeba ożywienia świadomości korzystania z Komunii Świętej podczas sprawowanych Mszy Świętych. Występuje tu także problem braku intencji Mszy Świętych dla 2 kapłanów pracujących w parafii. Z naszej strony to tylko prośba i zachęta, ale także pytania, kiedy zamówiłeś Msze Świętą ostatni raz, czy nie masz za kogo i o co się modlić? Od strony liturgicznej istnieje potrzeba organisty oraz jego utrzymania i osób, które zaangażowałyby się w czytanie Słowa Bożego podczas liturgii.
Po drugie, niewielka liczba osób korzysta regularnie z sakramentu pokuty, spowiedzi. Pierwsze piątki, soboty i niedziele miesiąca stanowią doskonałą okazję aby tę tendencję zmienić. Ze spowiedzi możemy zawsze korzystać 15 minut przed Mszą Świętą.
Po trzecie, wierni niezbyt chętnie chcą przynależeć i aktywnie działać w istniejących grupach i wspólnotach religijnych. Istnieją zaledwie dwie wspólnoty: Koła Żywego Różańca oraz Liturgiczna Służba Ołtarza. Może to okazja z jednej strony do wzmocnienia tych parafialnych grup, a z drugiej strony szansa do zaproponowania i powstania innych wspólnot parafialnych np. Arcybractwo Straży Honorowej w Łęczu, czy Stowarzyszenie Maryi Wspomożycielki (ADMA) w Suchaczu lub innych wspólnot wskazanych przez wiernych.
Po czwarte, należy zwrócić większą uwagę na przygotowania sakramentalne w parafii. Dotyczy to wszystkich sakramentów i osób zainteresowanych, zwłaszcza przygotowania do I Komunii Świętej i Komunii Rocznicowej.
Po piąte, od września 2025 roku zmniejszy się liczba godzin nauki religii. Nie wiemy, czy będą zmiany personalne kapłanów i nauczycieli religii, katechetów? Sprawa ta jest dla nas bardzo istotna.
Z innych spraw, to dwie. Pierwsza dotycząca wymiaru ekonomicznego, a druga zaprowadzania porządków w kościołach leżących na terenie parafii. Gdy chodzi o wymiar ekonomiczny, to zbierane tace niedzielne i świąteczne wynoszą od 1000 do 1300 zł. Są one przeznaczane na należności wobec Instytucji Państwowych i Kurii, na utrzymanie parafii i ewentualne inwestycje (patrz Kolędowy Informator Parafialny na 2025).
Druga kwestia odnosi się do sprzątania w kościołach. Choć istnieje lista, to wiele osób uchyla się od tego obowiązku. Stąd większa wdzięczność tym, na których można zawsze liczyć, którzy tę sprawę rozumieją i podejmują nasze zaproszenie.
Kończąc chcielibyśmy Wam Drodzy Parafianie, Sympatycy Dzieła Salezjańskiego oraz Goście serdecznie podziękować za składane w ciągu roku ofiary. Te indywidualne i te na tacę, anonimowe i imienne oraz te przelewane na konto Parafii.
Pragniemy wypowiedzieć serdeczne Bóg zapłać za okazaną w czasie kolędy życzliwość i zaufanie. Podziękować za serdeczne rozmowy, wyrozumiałość, za wspólną modlitwę i zatroskanie o Parafię oraz kościoły, za cenne uwagi i wskazówki, które pomogą nam w lepszym prowadzeniu duszpasterstwa.

Podziel się z innymi w sieciach społecznościowych: